História firmy

História firmy Stríž

 
Písal sa rok 1949, keď naša firma uzrela svetlo sveta. Pravda, tento rok sa už niesol v duchu spoločného majetku ľudu, znárodneného o rok skôr. Ničmenej, stolársky majster z Dolnej Krupej, František Stríž sa stal vedúcim pohrebníctva, ktoré bolo spojené so stolárskou dieľňou.
 
Po kliknutí na obrázky sa vám zobrazia v max. rozlíšení
 
frantisek striz   anna strizova
František Stríž   Anna Strížová, rod. Vadovičová
 

 
01-Koncesia   Podnikanie za čias vládnutia robotníckej triedy na čele s Klementom Gottwaldom nebolo v tých časoch jednoduché. Na prevádzku pohrebnej služby musela byť vydaná platná koncesia.

Originál Koncesnej listiny z roku 1949, ktorou Krajský národný výbor v Bratislave udeľuje Františkovi Strížovi povolenie na vykonávanie tejto živnosti.

 
05-sprievodweb   04-Dielnaweb
Populárne boli rôzne masové akcie, ktoré odpútavali ľud od každodenných starostí. Pravdou ostáva, že časť obyvateľstva ideám svojich vodcov verila a tak nadšenie nebolo predstierané.   Práca v dielni bola náročná. Ako však vidieť, nevyhýbal sa jej nikto. Ženy pracovali spolu s mužmi v jednom kolektíve. Zo záberu je zrejmé, že vo Františkovej dielni vládne pohoda a potešenie z práce.

 
03-Dedo-robi-rakvuweb   06-De-pred-domomweb
Rakva zo surového dreva sa musela dôkladne namoriť a nafarbiť. Striekacie pištole v tých časoch neexistovali a tak prichádzala ku slovu široká štetka a príslušná farba.   Momentka zachytáva deda pred vchodom do prevádzky stolárstva a pohrebníctva.

 
07-Namestie   09-Otec-a-kočweb
Vtedajšia Hlavná ulica č. 120, dnešné Trojičné námestie v Podunajských Biskupiciach, v pozadí rožná budova, sídlo stolárstva a pohrebníctva.   Zimný pohrebný sprievod. Vedľa koča už kráča syn Františka, Ladislav Stríž starší, otec dnešného majiteľa pohrebnej služby.

 
10-Dedko-s-kešomweb   11-Komunálne-službyweb
Zakladateľ pohrebnej služby František s manželkou a jeho obľúbencom koníkom "Kešom". Ide o poslednú dochovanú fotografiu starých rodičov.   Stolárstvo i pohrebníctvo prešlo pod správu Komunálnych služieb. Pri príležitosti osláv 1. Mája išli ich členovia v čele sprievodu.

 
Ladislav Striz starsi   Predchodca dnešného majiteľa, Ladislav Stríž starší prevzal po svojom otcovi Františkovi rodinný podnik. Aj keď v skutočnosti išlo už o prevádzku pod hlavičkou komunálu, nikdy ho ani jeden z rodu Stríž neprestal považovať za rodinnú firmu.

Ladislav starší, to nemal ľahké. Ešte dnes žijúci pamätníci môžu rozprávať o tom, ako bolo ťažko vybaviť tie najzákladnejšie potreby a zohnať niečo moderné pre prevádzky v ktorej pracovali.

Ladislav Stríž otec sa však vedel obracať. Hádam preto bol v Biskupiciach mimoriadne obľúbenou a váženou osobou. Vždy vedel ľuďom poradiť, pomôcť a pevne si stál za svojím poslaním šéfa pohrebníctva. Iba vďaka jemu prežila firma Stríž ťažké socialistické obdobia a po roku 1989 mohla opäť prejsť do súkromných rúk.

Späť na začiatok

↓ Vstúpte ↓
     
      História firmy        Poradenstvo
      Súčasnosť        Komplexné služby
      NON - STOP služba        Kontakt